Perfetti Van Melle
14 Perfetti Van Melle çalışanı 165 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > Pazarlama

Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü
Öncelikle ben Müşteri Hizmetleri’ni geliştirmek isterim. Perfetti Van Melle Tedarik Zinciri’nde benim sorumlu olduğum kısım üretimin %80’nini yaptığımız ihracat ofislerimiz. Bizim müşteri tanımımız dünya üzerindeki diğer Perfetti ofislerimiz ve fabrikalarımız. Dolayısıyla benim günlük sorumluluğum ve genel sorumluluğum bizim beraber çalıştığımız ve %80 üretimimizi ihraç ettiğimiz Perfetti ofislerinin ve o ülkelerin yerine getirmek ve memnun etmek.
Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü
Kariyerinin başındayken herkes “2 sene sonra şirket değiştireceğim. Şirket değiştirmeden kariyer daha yavaş tırmanılıyor.” gibi bir düşünceyle başlıyor. Ben de biraz öyle başladım açıkçası. İlk işim bu olmamasına rağmen ilk ciddi işim bu diyebilirim. Girdikten sonra gördüm ki burada uzun süredir çalışanlar var. Perfetti sizi içine alan bir girdap gibi. Olumlu bir girdap tabi. Burada beni motive eden şey özgür hissetmem. Herkesin değer yargıları farklıdır ama insanların bir arada olması, hiyerarşik düzenin hissedilmemesi, üst ast ilişkisinin gayet normal ve paralel olması, işe t-shirtle gelebilmem, sakalıma kimsenin karışmaması benim için önemli kıstaslar. Dolayısıyla ben Perfietti’de ilk işe girdikten sonraki kariyer planları ve hedeflerimden çok farklı bir noktadayım. Şu an geleceğimi tamamen Perfetti’de görüyorum diyebilirim. Bu rahatlığı, bu konforu bırakmak istemiyorum.
Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü
İhracat birinciliği dendiği zaman aslında bunun ihracat departmanına mal edilmesi çok normal. Ama aslında bu bir bütün. Markalarımız bu kadar güçlü olmasa, diğer grupların ve ekiplerin başarısı olmasa bu ihracat birinciliğini elde etmek kolay olmazdı. Markalarımız çok güçlü, buna bağlıyorum. Operasyonel anlamda iyiyiz, gelişime açığız. Ekiplerimiz gün geçtikçe gelişiyor. Kendimize güveniyoruz ve başarı da bununla beraber geliyor zaten.
Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü
Bu aslında biraz yanlış anlaşılabiliyor. Çünkü bizim müşterilerimiz asıl müşteri tanımındaki müşteri değil. Biz ürünü kullanan kitleyle direkt muhatap olmuyoruz. Biz aslında ihracat yaptığımız Perfetti firmalarıyla muhatap oluyoruz. Bizim müşterilerimiz diğer Perfetti ofisleri ve fabrikaları. Mesela biz Türkiye olarak PVM Hollanda ile görüşüyoruz, PVM Amerika ile görüşüyoruz. Direkt müşteriyle muhatap olmak her zaman daha zor ve meşakkatli bir iştir. Biz kendi firmalarımızla görüştüğümüz için birbirimizin avantajı paralelinde karar almamız daha kolay ve yapıcı oluyor. Biz ofislerle görüşüp karar verdikten sonra onlar kendi distribütörleri veya gerçek müşterilerle bağlantı kuruyorlar, o iletişimi onlar sağlıyorlar. Aslında biraz kademeli bir müşteri ilişkisi var burada.
Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü
Grup içinde şu an için en fazla sakızı üreten fabrikayız. %80 üretimimiz ihraç ediliyor. Senede 20.000 tonun üzerinde net sakız üretiyoruz. Bunun %30’u Almanya, Fransa, UK gibi Avrupa’nın büyük bir kısmına gidiyor, %20-25’lik bir kısmı Amerika’ya ihraç ediliyor. Geri kalan kısımlar da Yunanistan, Güney Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Aslında kağıt üzerinde 14 regionla görüşüyor olabilirim ama direkt olarak yükleme yaptığımız 58-60 tane ülke var. Dolayısıyla aslında ihracat ağırlıklı bir firmayız. Biz üretici bir firmayız, direkt olarak burada satış hedefleyen bir firma değiliz. Ancak diğer taraftan da iç pazarda pazar lideri olarak devam ediyoruz.
Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü
2008’den beri Perfetti’de çalışıyorum. Tedarik Zinciri’nde Müşteri İlişkileri uzmanı olarak başladım. Bundan 3 yıl sonra Müşteri İlişkileri Şefi olarak devam ettim. Şimdi de Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü olarak Tedarik Zinciri’nde görev yapıyorum. Ben dahil 5 kişilik bir ekibiz. 2 tane kıdemli uzmanımız, 2 tane asistanımız var. %80 üretimimizin ihracat olduğu bir firmada biz yurt dışındaki müşterilere buradaki operasyonu kolaylaştırıcı ve uyumlu hale getirici hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu talep yönetimi son olarak eklendi ve onların gelen taleplerini bir şekilde yönetme, diğer fabrikalarda olan ihtiyaçları burada en uygun şekilde üretmeyi hedefliyoruz.
Ürün Müdür Yardımcısı
Okula sadece derse gitmek için değil sosyalleşmek için de gitsinler. Konferanslara, seminerlere katılsınlar, kulüplere üye olsunlar. Mutlaka Erasmus ya da Exchange programlarına başvursunlar. Çünkü iş başvuruları sırasında yurt dışında okumak çok büyük bir artı oluyor. Work and Travel da olabilir eğer Erasmus ya da Exchange programına başvurma şansları geçtiyse. Yurt dışında yaşama ya da aileden uzak yaşama kesinlikle insanın kişiliğine çok büyük bir artı katıyor. Çünkü her zaman ailemiz yanımızda olmayacak. O yüzden bu tecrübeyi bir an önce, erken yaşlarda kazanıyor olmakta yarar var. Kesinlikle staj yapsınlar. Zorunlu stajları yoksa gönüllü staj yapsınlar. Çünkü öğrencilikte iş hayatına en yakın şey staj oluyor. Stajlarda ne olmak istediğiniz ya da ne olmak istemediğinizi öğrenmiş oluyorsunuz. Bu da iş başvuruları sırasında nereye başvurup nereye başvurmayacağınıza karar vermenizde önemli bir etken olacak. Perfetti gibi yerlerde çalışmak istiyorsanız bu aktiviteleri okul hayatınızdayken tamamlamış olmanızda büyük yarar var.
Ürün Müdür Yardımcısı
Aslında grubun geneline baktığımızda Perfetti Türkiye’nin yaş ortalaması genç kalıyor. Yurt dışında çok daha yüksek yaş ortalamalı grup şirketleri var. Ama tabi 25 yıldır Türkiye’de olmasından dolayı da çok uzun yıllardır tecrübeli çalışanları da var. Yeni mezun çalışanı da var. Yeri geldiğinde bu iki farklı yaş grubundakiler aynı ekip içerisinde olabiliyorlar. Ama şirket bu iki farklı neslin birbirine adaptasyonu ve iletişimiyle ilgili eğitimler ve destekleri sağladığı için iki taraf da birbirine anlayışlı bir şekilde ortak bir amaç için çalışabiliyorlar. Yeniler eskilerin tecrübelerinden faydalanıyor. Eskiler de yenilerin bu son gelişmelerle ilgili olan bilgisinden fayda sağlıyor. Karşılıklı ortak bir fikir alışverişi olabiliyor.
Ürün Müdür Yardımcısı
Galiba en çekici yanı sakız ve şekerlerle dolu bir ortamda çalışıyor olmanız. Her zaman elinizin altında sakız ve şeker olabiliyor. Diğer çekici yanı da global bir şirket olduğu için yurt dışı fırsatları çok fazla. Şirket içinde hem yurt içi hem yurt dışında açılan pozisyonlar önce çalışanlara duyuruluyor. Eğer insan kaynaklarına kendinizi yurt dışında çalışmaya uygun olarak belirtirseniz siz de bu pozisyonla değerlendirmeye alınabiliyorsunuz. Şu anda Türkiye’de de Finans Direktörü ve finansta Controlling’ten Sorumlu Müdür de İtalyan. Çekici yanlarından bir tanesi de bu çok uluslu yapıda çalışıyor olmanız.
Ürün Müdür Yardımcısı
Perfetti ile üniversitedeyken tanıştım. İşletme ve Ekonomi Kulübü’ndeyken bir sponsorluk görüşmesi için iletişim kurmuştuk Perfetti’yle. Sonrasında aklıma kazınmıştı zaten. Öğrenciyken kulüp sayesinde bir sürü şirketle tanışma imkanım olmuştu. Mezun olduktan sonra da bir kariyer sitesinde ilanını gördüm ve başvurdum. Bir gün de benim sponsorluk istenen tarafta olacağım hiç aklıma gelmemişti başvururken. Perfetti’ye 2013 yılında mezun olduktan sonra girdim. Önce finans departmanında başladım. 2 yıl kadar çalıştıktan sonra pazarlamaya geçtim. Şu an sakız kategorisinden sorumlu Ürün Müdür Yardımcısı pozisyonundayım.